Bezpieczeństwo na dachu - wytrzymałość ław kominiarskich

Budując czy remontując dom inwestor zmuszony jest zwracać uwagę na wiele szczegółów dotyczących swojego wymarzonego domu. Czasem w natłoku informacji i podejmowanych decyzji zapominamy o tym jak ważne są przewody kominowe. Jak wiadomo zaniedbanie konserwacji kominów może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Niedrożny komin powoduje niewłaściwe spalanie paliwa w piecu, złą wentylację pomieszczeń budynku, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaczadzenia, pożaru sadzy, a nawet całkowitego uszkodzenia komina. Jednakże, aby prawidłowo zadbać o komin należy najpierw się do niego dostać. Aby zapewnić bezpieczny dostęp do kominów warto zamontować na dachu elementy komunikacji dachowej. Na komunikację dachową składają się głównie ławy kominiarskie, stopnie kominiarskie oraz system mocowania tych elementów. Wszystkie elementy komunikacji dachowej muszą być zgodne z wymaganiami europejskiej normy EN 516. Norma ta narzuca producentom osprzętu dachowego warunki, jakie muszą spełnić, aby wprowadzić produkt na rynek. Równocześnie wysokie wymagania normy zapewniają bezpieczeństwo końcowym użytkownikom. Zgodność z normą powinien potwierdzać znak CE wybijany na elementach systemu komunikacji dachowej.

Norma EN 516 wymaga, aby elementy komunikacji dachowej były zabezpieczone antykorozyjnie. Zabezpieczenie antykorozyjne powinno być minimum takie jakie zapewnia cynkowanie ogniowe. Elementy komunikacji muszą również przenosić wymagane obciążenia, czyli ciężar osób, które będą się po nich poruszać. Norma określa w tym przypadku siłę jaka może działać na system komunikacji, w tym na ławę kominiarską. Ława przy obciążeniu siłą 1,5 kN (około 150 kg) nie powinna ugiąć się więcej niż 1/100 rozpiętości między podporami, na których jest zamontowana. Wyjaśniając to na przykładzie: jeśli rozpiętość między wspornikami ławy wynosi 80 cm to przy obciążeniu siłą 1,5 kN ława nie powinna ugiąć się więcej niż 8 mm. Niestety na rynku co jakiś czas pojawiają się wyroby, które nie spełniają wymagań powyższej normy. Niektórzy producenci akcesoriów dachowych chcąc redukować koszty uciekają się do wielu trików. Najczęstszym sposobem jest odchudzane materiałów z jakich produkowany jest osprzęt. Już zmniejszenie grubości materiału o 0,5 mm znacząco wpływa na obniżenie kosztów produkcji. Innym sposobem szukania oszczędności jest nie cynkowanie a jedynie malowanie akcesoriów dachowych, czasem osprzęt poddaje się jedynie cynkowaniu galwanicznemu, które nie zapewnia takiej ochrony korozyjnej jak cynkowanie ogniowe. Niestety nie pozostaje to bez wpływu na wytrzymałość osprzętu. W przypadku ław kominiarskich te „błahe” jak by się wydawało 0,5 mm grubości blachy ma ogromne znaczenie. Najlepiej zobrazuje to przypadek, który został opisany poniżej.

Poddano badaniu dwie takie same z pozoru ławy kominiarskie. Jedyną różnicą był materiał z jakiego zostały wykonane. Jedna ława była wykonana z blachy o grubości 2 mm, druga z blachy o grubości 1,5 mm. Rozstaw między podporami ławy wynosił 80 cm.

Poniżej w tabeli zostały przedstawione wyniki badań. Dla przypomnienia zaznaczam, że ława przy sile 1,5 kN nie powinna ugiąć się więcej niż 1/100 rozpiętości między podporami, na których jest zamontowana, czyli w tym przypadku 8 mm.

wytrzymalosclawy